Výrobní proces a jeho nástrahy

Na instagramu jsem spustila anketu, co byste rádi našli v e-shopu. Pomůže mi to ujasnit si priority a udělat si plán na nadcházející dny.
Požadavků je požehnaně, což je super. Nemusíme se bát o svoje místo na slunci. Seznam je to dlouhý, na pár týdnů určitě :-)

Ráda bych vám přiblížila výrobu, abyste i vy měli představu, co je možné, a které požadavky asi bohužel zůstanou nevyslyšeny.

Co určitě a rádi a brzy zase vyrobíme:
medvědí misky a hrnky
jahůdkové 
pocákané - ty s barevnými abstraktními fleky
nebeské
šperkovnice
cukřenky
talíře
kulaté máslenky

Co vyrobíme až na to nastane ta správná chvíle:
mačkané - ve velmi limitovaném množství

Co nejspíš už nevyrobíme:
čajové konvice

A teď k té výrobě:
V první řadě musím říct, že vše točíme ručně na kruhu. Následují různé mezikroky, abychom mohli produkt odekorovat. Vše pak glazujeme průhlednou glazurou, která dekor ochrání před poškozením a výrobek udělá užitkovým. Taková výroba má svá specifika, která se na následujích řádcích pokusím vysvětlit. 

Třeba když padají požadavky na určité velikosti hrnků. Nevyrábíme hrnky na přesné velikosti, ale jak to vyjde. Na začátku máme gramáž hlíny. Například 100 g, 200 g, 300 g atd. A z této gramáže nám vznikají určité velikosti. Neznamená to ale, že z deseti 300g koulí vznikne deset 300ml hrnků. Spíš vznikne několik 250ml, několik 300ml a několik 350ml. Záleží na tom jak je hlína právě měkká, jak dobře se z ní točí a jaký tvar vznikne. Při velkém štěstí je na konci deset z deseti, ale většinou špíš devět nebo osm. Proto je pro nás velmi těžké reagovat na požadavky typu: ráda bych sérii šesti hrnků v tomto dekoru a v této velikosti. Abychom byli schopni toto naplnit, tak bychom museli mít větší výrobní linku, kde najednou vznikají desítky kusů.

Pracujeme s kameninou barvy slonové kosti, která je velmi jemná a proto se z ní hůř točí. Neumožňuje větší věci, protože pak už nechce držet tvar. Občas se výpalem více či méně deformuje. Naše výrobky proto nejsou dokonalé jako lité reklamní hrnky.
Také, a to považuji za největší nevýhodu této hmoty, se nerada spojuje. Co to znamená? Některé výrobky se spojují z několika prvků. Třeba hrnek je vlastně miska s uchem. Vytočím misku a následně k ní přidělám ucho. Nebo již zmíněná konvice. Vytočím si tělo konvice, pak si zvlášť vytočím hubičku a zvlášť víčko. K tělu konvice pak lepím hubičku a ucho. K víčku pak úchytku.
Na takové kraťoučké video, jak se to lepí k sobě můžete mrknout ZDE.
Tato kamenina ve spojích ráda popraskává. To by nebyl takový problém, pokud bychom používali krycí glazury. Krycí glazura to totiž světe div se zakryje. My ale dekorujeme a dekory schováváme pod průhlednou glazuru. Tím pádem musíme mít vše perfektně zaretušováno a ideálně nesmíme mít nikde tyhle prasklinky, které jsou po přeglazování průhlednou glazurou vidět a zákazník ji vnímá jako kaz. U konvic byly prasklinky bohužel často patrné, byť na funkčnost konvice to absolutně nemá vliv a rozhodně nehrozí, že by někdy daný kus upadl. Konvice je na výrobu ale velmi pracný produkt a u takového produktu si prostě nemůžeme dovolit mít tolik "kazových" kusů.

Nakonec bych ráda řekla, že nás moc těší váš zájem. Jsme nadšení, jak rychle zboží pokaždé zmizí z e-shopu a my tak nemusíme přemýšlet nad tím, jestli tuto podivnou dobu ustojíme. Moc si toho vážíme a děkujeme!

Vaše Bára

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení