Kvašení - Jak na to

 

Jak na kvašení zeleniny?

Článků o kvašení bylo napsáno spousta a tady je jeden, který je opravdu velmi podrobný a za mě ideální. Sepsala ho Eva na svých úžasných a co se kvašení týče vyčerpávajících stránkách https://superkvasaci.cz/

 

https://superkvasaci.cz/jediny-navod-ktery-potrebujete-k-vyrobe-pickles-rychle-kvasene-zeleniny/

 

V článku se mimojiné dozvíte i o problémech, které při kvašení mohou nastat:

Bělavá vrstva na povrchu – jedná se o neškodný křís, seberte ho lžičkou z povrchu nebo slijte. Příště se soustřeďte na lepší hygienu a všechnu zeleninu ponořenou pod hladinou.

Bílá, zelená nebo chlupatá plíseň na povrchu – v případě citlivosti na plísně celé pickles vyhoďte, jinak lze plíseň sebrat a odstranit a vše, co je pod tekutinou lze konzumovat (díky kyselému prostředí, které chrání zeleninu). Příště se soustřeďte na chladnější teplotu (hlavně v horkých letních dnech přemístěte pickles do chladnější místnosti), dobrou hygienu a aby všechna zelenina byla pod hladinou.

Pěna a bublinky – dobré znamení, fermentace probíhá správně.

Málo nebo žádná tekutina na povrchu – buď udělejte další pickles a část tekutiny použijte na zalití, anebo převařte vodu s troškou soli a vychladlou směsí zalijte a nechej dále kvasit. Příště přidejte větší množství šťavnaté zeleniny (mrkev, čínské zelí aj.), najemno strouhané jablíčko a velmi dobře promačkejte.

Plavající zelenina na hladině – odeberte ji a důkladněji pickles zatěžte.

Divná barva (tmavší vrstva), chuť, vůně nebo textura (slizká, měkká) – pokud je zasažena jen část pickles, odstraňte a zbytek by měl být v pořádku, pokud ne, vyhoďte. Příště se zaměřte na lepší hygienu, dostatečné množství soli, chladnější teplotu (24–26 °C) a dostatečné množství tekutiny a aby vše bylo pod hladinou.

 

Čištění kvašáku před každým použitím:
Asi nejspolehlivější metodou, jak kvašák důkladně vyčistit, je dát kvašák pomalu zahřát do trouby na 100 stupňů. Kvašák a všechny jeho části včetně tyčky vložíte do trouby, troubu zapnete na 100 stupňů a necháte teplotu vystoupat. Poté kvašák necháte při této teplotě cca dvacet minut a troubu vypnete. Pak počkáte až v troubě vychladne. Poté můžete kvašák naplnit a nechat kvasit.
Nebo můžete kvašák vyčistit horkou vodou s octem a tyčku vyvařit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení