Materiály, které používáme

Častou otázkou, kterou nám na trzích a nejen tam, kladete, je: "Co používáte za materiál, to je porcelán?"

Tak jsem se rozhodla uvést vše na pravou míru. Používáme porcelánovou kameninu. Tento termín jsem si vypůjčila od Pravoslava Rady a je z Knihy o technikách keramiky.

A co je vlastně kamenina?

"Spolu s porcelánem patří kamenina do skupiny keramiky s hutným střepem, to znamená s nasákavostí menší než 5%. Střep může být barevný i bílý, při čemž se kamenině s bílým střepem říká také porcelánová.
Základní surovinou pro kameninu jsou kameninové jíly, které se míchají s ostatními hmotami - živcem, křemenem, šamotem aj. Vlastí kameniny je pravděpodobně Čína, kde se kamenina vyráběla již v 7. století př.n.l. V Evropě se kamenina objevuje až v 11. st. v Německu. U nás vznikla první výroba v 16. století na Plzeňsku.
Hranice mezi tvrdou pórovinou, bílou kameninou a porcelánem nejsou přesně vymezeny."
Pravoslav Rada, Kniha o technikách keramiky, 1956

Často vás trápí, že jsme z porcelánu přešli na kameninu, ale jak už bylo výše řečeno: hranice nejsou přesně vymezeny. Materiál, který jsme používali předtím, byl deklarován jako porcelán, ale vlastně to byla velmi podobná hmota té, kterou používáme teď. Jen nám nedělá takové problémy a výrobky jsou odolnější.

Takže se nebojte a nedělejte si zbytečně z porcelánu modlu.
Kupujte srdcem!

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení